László Ervin Káoszpont - Válaszút előtt a világ című, a globális válságról írt könyvét, kedden a Magyar Kultúra Alapítvány székházában mutatták be - írja a Transindex. László Ervin - aki a Római Klub egyik alapító tagja és a Budapest Klub elnöke, íróként és társszerzőként csaknem ötven kötetet publikált - legújabb könyvében az emberiség eddig sosem tapasztalt globális válságát elemezi 150 oldalon, tömören, közérthetően.
A kötet eredetileg angolul jelent meg az Egyesült Államokban, s jelenleg nyolc országban áll megjelenés előtt. A szerző kifejti, hogy a világ a káoszpont, a globális összeomlás felé közelít, amely nem a távoli jövőből fenyegeti az emberiséget, hanem a közeljövő veszedelme.
"A káoszpont a saját kifejezésem, és azt a pontot jelenti, ahol a rendszer már nem tartható tovább fenn, és vagy átalakul, vagy összeomlás következik be. Vagy megértjük, hogy gyökeres változtatásokat kell eszközölnünk, vagy belefutunk abba a helyzetbe, ahol a káros folyamatok nehezen visszafordíthatók, rossz esetben azonban visszafordíthatatlanok lesznek" - mondta László Ervin az MTI-nek a könyvbemutató előtt.
Arra a kérdésre, hogy a káoszpont szerinte mikorra várható, a kutató azt felelte: 2012-re, tehát mindössze hat éve van az emberiségnek a felkészülésre. Pontosabban hat éven belül kell globálisan cselekedni, különben a káoszpont elérkezésekor a változtatás lehetősége is elvész.
"Ha külön-külön nézzük a problémákat, így például az éghajlatváltozást, az aszályokat, a környezetszennyezést, akkor több időnk lenne, de ha az összhatást vizsgáljuk, a folyamat felgyorsul. Az emberiség mindig csak akkor változtat, ha muszáj. Például a baktériumok is csak akkor állnak le a szaporodásban, ha elfogy a táplálékuk a petricsészében. Ha mindenki megérti, hogy válaszút elé került, akkor változnak meg az értékrendek, szemléletek, és úgy látom, hogy ez talán már elkezdődött, főleg a civil társadalomban. Bár az üzleti világban is bízatató jel, hogy elfogadott elv lett a CSR, a "Corporate Social Responsibility", azaz a vállalatok társadalmi felelőssége, valamint a fenntarthatóság. Tíz éve ezek a fogalmak még csak álomképek voltak, ma már elnöki tanácstermekben hangzanak el" - mondta a kutató.
A kutató rámutat: jelen pillanatban az átalakuláshoz megvan az energia, a technika és a pénz is. Csak az új szemlélet kibontakozása és az akarat hiányzik, hogy a változtatást el kell kezdeni.
S hogy a legrémisztőbb esetben mi történhet? László Ervin a Gaia-elmélet létrehozójára, James Lovelock angol biológusra hivatkozik, aki a Gaia bosszúja című könyvében leírta: az elkövetkező tízezer évben mindössze 200 millió ember élhet a Földön, és csak a sarkvidékeken, mivel minden más táj lakhatatlan lesz.
Forrás: STOP